הדיקטטורה הפנסיונית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

כולם בוחשים בכספי הפנסיה של הציבור: כלי תקשורת, פוליטיקאים, עסקנים פוליטיים ומי לא…

הבעיה היא, שבלי קשר למעשיהם, איש לא יקבל את כספי החיסכון שלו לפנסיה, גם אם קרנות הפנסיה יתנהלו כמצופה מהם. 
קרן הפנסיה בנויה בצורה של “ערבות הדדית”, היינו כדי שהקרן תשלם קיצבה לחוסכים, צריך גם שיותר כסף יוכנס לקרן הפנסיה, כדי לממן את כל האדמיניסטרציה הניהולית של קרן הפנסיה.
לכן הכסף שנכנס לקרן הפנסיה, לצורך הפקדה לפנסיה, אסור לו שיפחת וצריך להיות גבוה יותר מהקצבה שהקרן פנסיה משלמת.

ומי הם אלו שיפרישו כספים לקרנות הפנסיה, בזמן שאנו נגיע לגיל זקנה?
נכון, הילדים שלנו.

אבל כאן עולה השאלה: מי מבטיח לנו שהם יעשו זאת?
הרי קרנות הפנסיה הוותיקות סבלו מאותה סיבה.
 אנו לא מנהלים את אורך חיינו, כמו הורינו.
הורינו התחילו לעבוד בגיל מוקדם מאוד, בחברה ממשלתית ושם עבדו במשך כ40- שנה, עד שיצאו לפנסיה.
אנחנו לעומת זאת, לא מהרנו לצאת לעבוד ומה שבטוח שמרביתנו נעבוד בחברות פרטיות.
לאחר שהשתחררנו, יצאנו לטיול הגדול שלאחר השירות ולאחר מכן יצאנו ללמוד ורק לקראת גיל 30, נכנסנו לשוק העבודה ולפעמים עברנו כמה עבודות והופס, חלקנו היו מובטלים וכו’.

אז מי מבטיח לנו שילדנו ינהלו את חייהם בדיוק כפי שאנו מתנהלים?
דור ה-X שונה מדור ה”בייבי בום” ודור ה-Y שונה מדור ה-X שהגיע לפניו וכן הלאה.

הנה סרטון אנימציה מחו”ל שמסביר את הבעייתיות.
הסרטון הוא בשפה האנגלית, היות שאין שום חומר בשפה העברית על הנושא.

 

 

יותר מכך, כדי שיהיה על פי התפיסה של חסידי קרנות הפנסיה כסף לגמלאים, צריך לדאוג לגידול קבוע בדמוגרפיה של האוכלוסייה בארץ, כדי שאלו יוכלו לממן לנו את הקצבה החודשית.

כדי שהאוכלוסייה הצעירה לא תקטן, הפריון צריך להיות לפחות 2.1.

שיעור הילודה בישראל הוא מהגבוהים בעולם המערבי.

גם אם מוציאים את המגזרים החרדי והערבי מהחישוב עדיין השיעור אצלנו (יהודים חילונים ומסורתיים) גבוה מהמקובל במערב.

בשנת 2001 עמד סה”כ שיעור הפריון היהודי על 2.59 ילדים לאישה (חילונים, מסורתיים, דתיים וחרדים). בשנת 2007 הוא אף טיפס במעט ל-2.8.

שיעורי הפריון הגבוהים בישראל הם גם ההסבר לכך ששיעור התמותה בישראל (מספר הנפטרים לכל 1000 אזרחים) נמוך לעומת המדינות המפותחות (מדינות הOECD).

בשנת 2003 עמד השיעור בישראל על 6.2. בארה”ב הוא עמד על 8.4, ביפן 8.7, בהולנד 8.7 באוסטריה 9.7 באיטליה 10.0 בשוודיה 10.6 ובהונגריה 13.0.

ישראל מזדקנת לאט יותר ממדינות המערב בשל שיעורי פריון גבוהים יותר.
כלומר מצד אחד ילודה גבוהה יותר, אך גם התמותה נמוכה יותר, מה שמוביל לאחוז נמוך של אוכלוסייה בגילאי העבודה, ביחס לשאר האוכלוסייה…
לכן בעתיד אנו צפויים להתמודד עם אותה מציאות שאתה מתמודדת אירופה היום.

את המודל הפנסיוני, קבע אוטו אדוארד לאופולד פון ביסמרק, מדינאי פרוסי שכיהן כקאנצלר פרוסיה ומאוחר יותר הוא הקים את האימפריה הגרמנית, בשנת 1871, בה שלט כקאנצלר.

ביסמרק היה אומן בכל הקשור לפוליטיקה פנימית.
משנות ה-70 של המאה ה-19 נעשה מודאג מצמיחתן של שתי מפלגות חדשות: מפלגת המרכז הקתולית והמפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה.


הוא תקף את הסוציאל-דמוקרטים בשתי דרכים: המפלגה ומוסדותיה הוצאו מחוץ לחוק, בזמן שמעמד הפועלים פויס בעזרת חקיקה סוציאליסטית שמיסדה את ביטוח הבריאות וביטוח התאונות כמו גם את פנסיית הזקנה.
וכך הוא יצר את מדינת הרווחה הראשונה בעולם המודרני.

גרמניה החלה לשלם גמלאות לעובדים הפורשים בגיל מבוגר לראשונה בסוף המאה ה-19.

הוא קבע את גיל הפרישה ל-65, משום שמומחים הסבירו לו שאחוז קטן מאוד מהאוכלוסייה יגיע לגיל זה, והמדינה תצטרך לשלם סכום קטן.

 

מנכ”לית משרד האוצר לשעבר, יעל אנרון, בוועידת שוק ההון של  “גלובס”, הציגה נתונים שמראים כי קצב הגידול הדמוגרפי של אוכלוסיית התושבים במדינה, בגילאי העבודה נמצאת בירידה ולכן היא מהווה איום על קרנות הפנסיה.

לצפייה במצגת הקליקו כאן.

ומי מודע לנתונים שהוצגו? 
התשובה היא שכולם יודעים זאת אבל לוטשים עיניים להר הכספים שהולך ומתמלא ובעוד עשור יגיע לכ-3 טריליון ש”ח.
לכן הגופים שמעוניינים לשלוט בהר הכסף, שולחים לקדמת הבמה את היחצנים שלהם וברוב המקרים, יהיו אלו עיתונאים עם ארשת חשיבות עצמית שיציגו עצמם כמומחים בתחום זה.
הם יטענו שהאויב של קרנות הפנסיה, היא הגידול בעלייה בתוחלת החיים, הם יסיתו אתכם כנגד הטייקונים שעורכים תספורות לכספים שלכם, כנגד סוכני הביטוח וחברות הביטוח שגונבות דמי ניהול (הם הרי צריכים לעבוד בהתנדבות עבור העם), הכול כדי להסיח את דעתכם מהבעיה האמתית וכדי שתעניקו להם את הסמכויות לטפל ולפתור את הבעיה, או במילים אחרות, הם רוצים לשלוט בכספים שלכם, כי הם יודעים יותר טוב מאחרים למי צריך לתרום אותם.

החשב הכלכלי במשרד האוצר בשנת 2004, ניר גילעד בכנס הרצליה ה-5  באותה שנה, הסביר יפה את מטרותיה האמתיות של ועדת בכר:

“זהו מהלך, שבו הממשלה רוצה לפעול במימון חוץ תקציבי להגביר את רמת ההשקעה בתשתיות, תוך הסתמכות על מקורות אשראי ארוכי טווח. אין משהו שהוא יותר מתאים ויותר נכון, כי כך קורה בכל העולם למימון תשתיות ארוכות טווח מכניסתם של גופי הפנסיה והביטוח.”


עכשיו משהבנו שאת כספינו “תרמנו” למדינה וכי לא נזכה ליהנות מכספי הפנסיה, מה זה משנה בכלל מה יקרה עם כסף ש”תרמנו” לקופות קרנות הפנסיה, כשידוע מראש, שהכריחו אתכם לעשות זאת וכי לא תזכו ליהנות מהכסף.
מה זה משנה מי ישתמש ויעשה מה עם הכסף שלנו?
מה זה משנה אם זה יקרה בגלל תוחלת החיים שתגדל, או אחוז ההפרשה לפנסיה, אם זה בגלל מסלול ההשקעות, כפי שחלק מהפרשנים דוחפים אליו, או בגלל התספורות במיליארדים, שערכו הטייקונים לכספינו?

מי שמנסה להסיט את הדיון מהסיבות הנכונות, שבגינן לא נזכה ליהנות מכספי הפנסיה, או שהוא לא מבין כלום על מה שהוא מתדיין, או שהוא מייצג קבוצת אינטרסנטים שמעוניינים לנהל את הכספים שהצטברו בקרנות הפנסיה.
הם לעתים קוראים להם בשמות שונים כגון “ועדת מומחים”.

 

לבדיקת זכאות ללא התחייבות להלוואה מלא את פרטייך בטופס

*הלוואה תינתן לבעלי ותק של מינימום 4 שנים

תגובה אחת

 1. הדסה הלן יונס הגב

  לצוות חברת ביטוח פיקסמן,

  כותב או כותבי אתר הביטוח-מבריק, מאוד ייחודי ומאוד אנושי גם אם לפעמים פרובוקטיבי,

  נדיר לראות אתר כזה עולה וכל כך הרבה ידע רב תחומי , מאוד מרשים !

  אין לי ספק שכותב המידע צבר הרבה נסיון חיים כתוצאה מההתנהלות הכלכלית הישראלית בגלל כוחות השוק הפועלים בו ואני מאחלת לצוות ולעומד בראשו יישר כוח והרבה אנרגיה להמשיך ולהתניע את “הגלגלים” במציאות כלכלית לא פשוטה ואפילו מורכבת , שבה כוחות שוק מאוד חזקים פועלים, בקרוב כוחות השוק ייפלו גם לענקים כלכליים זרים ואז משחק הכוחות הכלכלי בכלל ישתנה (לא בטוח שלטובה ,כי כוחות זרים רואים בעין אחרת צרכים לוקאליים ומטרתם פשוטה-להתרחב ובלהרוויח….ובגדול)!
  אז חיזקו ואימצו בעבודתכם, תמיד אשמח להיכנס לאתר ולהתעדכן מהכתוב בו , כי המתואר בשפה פשוטה וברורה לכל אדם, אמנם הלוואה קטנה תמיד טובה בתנאים טובים אך אשמור זכות זו לפעם אחרת והפעם רציתי להביע הערכתי לגב האתר. בברכה, הדסה יונס 0549933865

השארת תגובה