איך מתחילים לסחור בבורסה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

רוצים להגדיל את ההון האישי שלכם? לקחתם הלוואות למוגבלים ואתם רוצים להיפטר מהחוב ולהשיבם במהירות? מרגישים שהגיע הזמן להיכנס למגרש של הגדולים? אנחנו איתכם! לא משנה אם אתם רוצים לסחור במניות באופן פעיל או סתם מחפשים השקעה לטווח הארוך, מסחר בבורסה דורש ידע מוקדם לפני שמתחילים. הידיעה למה לצפות ולאילו כלים אתם זקוקים כדי להצליח תהפוך את הכניסה לעולם ה”בורסאי” לקלה ככל האפשר. מוכנים? יוצאים לדרך!

לפני הכל: מה זה מניות?

רגע לפני שמתחילים, חשוב לומר “נעים מאוד” לעולם המניות ולהבין מה משמעותו. למעשה, מניה היא חלק קטן בחברה. מחיר המניה משקף את שווי החברה, כפי שקבעו האנשים הסוחרים בה – והמשקיעים. לפיכך, המניות של חברה מסוימת הן דינמיות ומשתנות ללא הרף, בכל דקה ושנייה ביום.

המניות נסחרות בבורסה בשעות קבועות. כך לדוגמה הבורסה בניו יורק פעילה בשעות 9:30-16:00 שעון מזרח, ורוב הקנייה והמכירה של מניות מתקיימת בשעות אלה. עם זאת, יש מניות הנסחרות גם בשעות אחרות, אך מניות אלה יקראו ‘מניות טרום שוק’.

על מנת שתוכלו לחקור את המנייה ובסופו של דבר לבצע סחר פעיל, תזדקקו ראשית לסמל של המנייה. במידה והחברה המבוקשת, בה ביקשתם לסחור, נסחרת באופן ציבורי, תוכלו להקליד את שם החברה ולקבל את הסמל של החברה.

סחר לטווח קצר וארוך

תוכלו לקנות מניות ואז לנסות ולמכור אותן לאחר שחלף זמן מה במחיר גבוה יותר – כך, למעשה, מרוויחים מסחר במניות. עם זאת, ניתן למכור אותן גם קודם, בהליך המכונה “מכירה קצרה”. סוחרים לטווח קצר עושים זאת כל הזמן, בעוד שמשקיעים לטווח ארוך נוטים להירתע מכך ולהעדיף שלא למכור באופן מיידי. לפני שתצאו לדרך ותתחילו לסחור בעצמכם, תצטרכו ללמוד כיצד מתנהגת המנייה הספציפית בה אתם מתעניינים לאורך זמן. נוסף על כך, חשוב ללמוד את היסודות של קריאת תרשימי מניות.

קבעו את מטרת הסחר שלכם

האם אתם מתכננים לסחור בבורסה מדי יום? האם רק פעמיים בשבוע? האם אתם מתחזקים משרה מלאה ומתפנים לעולם המניות רק בשעות הלילה? האם אתם רוצים להשקיע פעם אחת ולהיות משקיעים לטווח הארוך, כך שלא תזדקקו למעקב מתמיד אחר המניות שבחרתם? אין כאן שאלה של נכון או לא נכון, משתלם יותר או פחות – הכל תלוי באופי שלכם ובזמן הפנוי שאתם מסוגלים להקדיש לנושא. קחו בחשבון את הכספים העומדים לרשותכם, את הזמן והאנרגיה שאתם מוכנים להקדיש לנושא ואת אופי ההשקעה המתאימה לכם, כך יהיה לכם קל יותר לתכנן מראש באילו מניות כדאי לסחור.

כמה כסף צריך כדי להשקיע?

על אף שאין סכום מינימלי הנדרש להשקעה בבורסה באופן כללי, חשוב לדעת כי יש שווקים ובורסות מסוימות בהן נדרשת תקרה מינימלית. כך למשל, אם תרצו לסחור במניות בארה”ב תתבקשו לשמור על יתרה של 25,000$ לפחות בחשבון. נוסף על כך, כדי שתוכלו לסחור במניות במחיר משתנה ו”לצוד” הזדמנויות אטרקטיביות, כדאי שתקצו לפחות 10,000$ לכך. אם מבצעים עסקאות רגילות במניות קטנות יותר, הסכום כמובן ישתנה בהתאם – אך גם הרווח, באופן הגיוני.

אם אתם מתכננים שלא לסחור אלא בעיקר להשקיע, תוכלו להקצות לטובת העניין הון מופחת, זאת בשל העובדה שהסחר מתקיים לאורך זמן ולכן העמלות אינן מהוות גורם משמעותי במערך השיקולים. ברגע שאתם יכולים להרשות לעצמכם רכישה של כ-100 מניות – צאו לדרך! חסכו את כספי העמלות על ידי ביצוע סחר ממוקד במקום אחד במקום במספר מניות. כך לדוגמה, במקום לקנות 100 מניות אחת לשבוע, חסכו את הכסף לאורך החודש ובצעו רכישה אחת גדולה יותר ומרוכזת.

מצאו מתווך ופלטפורמת מסחר

תפקידו של מתווך הוא לאפשר מסחר בין משתתפי השוק, לקנות מניות ממוכרים ולמכור מניות לקונים. כסוחרים, בטח אם אתם עושים את צעדיכם הראשונים בתחום, חשוב שתבחרו מתווך שהעמלות שלו נמוכות, מישהו שיהיה זמין עבורכם כדי שתוכלו לסחור באיזו שעה שנוחה לכם, אדם אמין וכנה שלא יעשה בכספכם כבשלו או ישקיע אותו באופן מסוכן שאינו משקף את צרכיכם וגם חשוב שיהיה זה אדם שיעניק לכם הסברים וכלים שימושיים למסחר. 

נוסף על כך, חשוב לדעת כי כל מתווך מציע פלטפורמת מסחר שונה. זוהי הטכנולוגיה המאפשרת להציג הצעות מחיר למניות, לצפות בתרשימים, לבצע מחקר וכמובן – לרכוש מניות. תוכלו לבדוק פלטפורמות שונות למסחר דרך מתווכים שונים, שידגימו לכם באמצעות חשבונות חדשים את האופן שבו פועלת פלטפורמת המסחר.

תרגול “על יבש”

הצטיידתם בידע התאורטי, חסכתם מספיק כסף כדי להשקיע או לסחור ונדמה לכם שאתם מוכנים לצאת לדרך, אך לפני שתעשו זאת מומלץ לתרגל “על יבש” את האופן שבו המסחר עובד, כך שבזמן אמת תוכלו לעשות זאת עם ביטחון ובאופן נכון – ולא לסכן את כספכם יותר מהדרוש. התחילו לנסח אסטרטגיות רכישה, בדקו אותן מול טבלאות מחירים קודמות ונתחו את הממצאים באמצעות נתונים סטטיסטיים כדי לראות האם האסטרטגיה שבחרתם אכן עשויה להניב רווח. זהו ניהול סיכונים, וזה חשוב מאוד להמשך הדרך.

לסיכום

אין ספק שעולם המניות והסחר בבורסה הוא עולם מרגש, שכן הוא כרוך בסיכון ותגמול. ההדרכה הקטנה שנתנו כאן אמנם תעניק לכם גישה כללית לשוק המניות, אך היא לא מלמדת אתכם בפועל כיצד לסחור בבורסה. כדי לעשות זאת, חשוב ללמוד באופן מסודר את התחום, לבחור שותפים אמינים לדרך, לזהות את הצרכים האישיים והמטרות שלכם, להגדיר את הרווח הרצוי וגם להצטייד בלא מעט מזל. ככלות הכל, נתונים סטטיסטיים הם חשובים והאופן שבו מתנהגת מנייה לאורך זמן הוא שיקול לא מבוטל בהחלטות שלכם – אך בסופו של דבר איש לא יכול לדעת מה יקרה בפועל. ככל שתלמדו יותר ותכירו את עולם המניות מקרוב, כך יהיה לכם פשוט יותר למקסם את סיכויי הרווח. בהצלחה!

השארת תגובה