איך לחסוך בהוצאות ולהתייעל כלכלית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

לפעמים האתגר הגדול ביותר שניצב לפנינו כאשר אנחנו מחליטים לקחת את העניינים לידיים ולהתייעל כלכלית כדי לחסוך בהוצאות, הוא פשוט להתחיל. מדריך זה יעזור לכם לפתח אסטרטגיה פשוטה ומציאותית, כך שתוכלו להתחיל לחסוך, להתייעל ולהשיג את כל המטרות הכלכליות שלכם, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך יותר.

עקבו אחר ההוצאות שלכם

הצעד הראשון בכל התייעלות כלכלית הוא להבין כמה כסף אתם מוציאים. עקבו אחר כל ההוצאות שלכם, כלומר כל כוס קפה, כל פריט שאתם קונים לבית וכל החשבונות שיש לכם. רשמו את ההוצאות בדרך שהכי קלה לכם, אם זה בעזרת דף ועט, אם בגיליון אלקטרוני ואם בכל אפליקציה חינמית למעקב אחר הוצאות. ברגע שיש לכם את כל הנתונים, ארגנו אותם לפי קטגוריות כמו למשל דלק, מצרכים, חינוך, ביגוד, ביטוחים, שכר דירה, חוגים, משכנתא, הלוואות וכדומה, וסכמו את הסכומים. בדקו את דפי האשראי וחשבון הבנק כדי לבדוק שלא שכחתם כלום.

צרו לעצמכם תקציב

עכשיו כאשר יודעים כמה כסף אתם מוציאים בחודש אתם יכולים לבנות לעצמכם תקציב. התקציב שלכם צריך להראות לכם את גובה ההוצאות לעומת גובה ההכנסות, כדי שתוכלו להגביל את ההוצאות המיותרות. הקפידו לקחת בחשבון הוצאות קבועות אך לא חודשיות, כמו למשל תחזוקת רכב, והכניסו לתקציב שלכם סכום כסף שאותו תשקיעו בחיסכון. התחילו עם סכום שנוח לכם איתו, כאשר אתם מתכננים להגדיל את החיסכון בהמשך לכדי 15-20 אחוז מההכנסה שלכם.

מצאו דרכים לקצץ בהוצאות

אם אינכם יכולים לחסוך, אולי הגיע הזמן לחסוך בהוצאות. אתרו הוצאות לא חיוניות כמו מסעדות או פעילויות פנאי שאפשר לחסוך, וחפשו דרכים לקצץ בהוצאות הקבועות שלכם כמו ביטוח הרכב או תשלומים אחרים שניתן להוזיל. כמו כן חפשו אחר פעילויות חינמיות או בעלות נמוכה כדי שלא לפגוע בפעילויות הפנאי שלכם.

בנוסף, היעזרו בטיפים הבאים:

  • שימו לב לחיובים – בטלון מנויים או שירותים שאינכם משתמשים בהם, במיוחד אם אתם משלמים עליהם מדי חודש.
  • אכלו יותר בבית – הכינו יותר ארוחות בבית וחפשו אחר מסעדות מקומיות בעלות משתלמת.
  • חכו לפני שאתם קונים – אם אתם מתפתים לרכישה לא חיונית המתינו כמה ימים. אתם עשויים להבין שאין לכם צורך בפריט או לחלופין, תוכלו לחסוך כסף עבורו.

הגדירו יעדי חיסכון

אחת הדרכים הטובות ביותר לחסוך היא להציב לעצמכם מטרות. התחילו לחשוב על תכניות חיסכון לטווח הקצר, של שנה עד שלוש שנים, ואל תקפחו גם את הטווח הארוך. הגדירו מטרות, העריכו כמה כסף תצטרכו לחסוך בכל חודש כדי להשיג אותן, וכמה זמן ייקח לכם לחסוך אותו.

  • מטרות נפוצות של חיסכון לטווח קצר - קרן חירום, חופשה או קניית רכב.
  • מטרות נפוצות של חיסכון לטווח ארוך - מקדמה על בית, פרויקט שיפוץ, מוסדות להשכלה גבוהה לילדים.

טיפ מהיר – הגדירו מטרה קטנה וברת השגה לטווח קצר שחורגת מהתקציב שלכם אך מספקת לכם הנאה, כמו טלפון חדש או פינוק מתנה. השגת היעדים הללו יכולה לתת לכם דחיפה פסיכולוגית ולקבע את הרגל החיסכון.

קבעו את סדרי העדיפויות שלכם

ליעדי החיסכון שלכם תהיה את ההשפעה הגדולה ביותר על ניהול החסכונות שלכם. לדוגמה, אם אתם יודעים שתרצו להחליף את הרכב שלכם בעתיד הקרוב, אתם יכולים להתחיל לשים כסף בצד כבר עכשיו. הקפידו גם לזכור יעדים ארוכי טווח, חשוב שתתכננו גם את הפרישה שלכם, אך לא על חשבון הטווח הקצר. לכן הגדירו סדרי עדיפויות ולימדו כיצד לתעדף את יעדי החיסכון שלכם, כך תוכלו להבין טוב יותר איך לנהל את כספי החיסכון טוב יותר.

עבדו עם הכלים הנכונים

ישנם חשבונות חיסכון שמתאימים לטווח הקצר, בעוד שאחרים לטווח ארוך יותר. אתם לא צריכים לבחור בסוג אחד על פני השני, פשוט בדקו את כל האפשרויות שעומדות לרשותכם, וקחו בחשבון נושאים כמו עמלות, שיעורי ריבית, סיכון ועוד, כך שתוכלו לבחור את התמהיל שיעזור לכם לחסוך את הכסף בצורה המתאימה ביותר למטרות שלכם. כמו כן, אם אתם זקוקים להלוואה, עשו את אותו הדבר. בחרו בהלוואה עם ריבית נמוכה על ידי בדיקת כל האפשרויות שעומדות לרשותכם.

אם אתם זקוקים לכסף בקרוב או שתצרכו להיות מסוגלים לגשת אליו במהירות בחרו בתכניות חיסכון מתאימות לטווח הקצר. לעומת זאת, אם אתם משקיעים לטווח ארוך בחרו בתכניות שמציעות לכם יותר תשואה. לגבי הלוואות, שימוש לב לנושא הריבית, כמו גם להחזר החודשי. כמו כן בדקו שבאפשרותכם לפרוע את החוב כשתוכלו.

הפכו את הפקדה לאוטומטית

בכל הבנקים תהיה לכם האפשרות להעביר כספים בצורה אוטומטית מחשבון העובר ושב לחשבון החיסכון על ידי הוראת קבע. אתם אלו שיכולים לבחור מתי, כמה ולהיכן להעביר את הכסף שלכם. אם אתם חיים בזוג, אתם יכולים אפילו לפצל את ההפקדה כך שחלק מהסכום ינוכה מהמשכורת שלכם, וחלק מהמשכורת של בני הזוג.

התייעצו

לא תמיד אנו יודעים כיצד להתחיל, וזה טבעי. אם אתם רוצים לדבוק ביעדים שלכם, אך לא יודעים בדיוק כיצד להתחיל ואיך, תמיד אפשר לפנות לייעוץ מקצועי. יועץ מנוסה ילווה אתכם, יעזור לכם לבחון את ההכנסות וההוצאות שלכם, לבנות תקציב, לבחור נכון תכניות חיסכון בהתאם ליעדים שלכם, לאתר עבורכם את כל הכלים הנכונים לשימוש, למצוא הלוואה בריבית נמוכה כשצריך ולעזור לכם לעלות על דרך המלך, ולהתייעל כלכלית תוך זמן קצר יחסית.

עקבו אחר חשבון החיסכון שלכם

בדקו את התקציב שלכם, כמו גם את ההתקדמות שלכם מדי חודש. זה יעזור לכם לדבוק בתכנית החיסכון וגם לזהות בעיות ולהתמודד איתן במהירות. הצלחה ועמידה ביעדים שלכם עשויה אפילו לעודד אתכם ולעורר בכם השראה, כך שעם הזמן תמצאו דרכים נוספות לחסוך, להתייעל כלכלית ולהשיג את היעדים שלכם מהר יותר.

 

לבדיקת זכאות ללא התחייבות להלוואה מלא את פרטייך בטופס