קרן השתלמות לעצמאים – כל מה שרציתם לדעת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

קרן השתלמות, קרן פנסיה, חיסכון לטווח בינוני, ארוך או קצר, פק”מ או פר”י – עולמנו הפיננסי מלא באינספור סוגי חסכונות מסוגים שונים, אחד מהם הוא קרן השתלמות. במה מדובר? מה הייחוד בקרן השתלמות המיועדת לעצמאים ומה הקשר בינה לבין הלוואות פרטיות או חברת הלוואות?

הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על הקרן שתסדר לכם את החיסכון. 

נעים להכיר: קרן השתלמות

קרן השתלמות זו תכנית חיסכון לטווח בינוני המיועדת לשכירים ולעצמאיים כאחד. את הכספים שנחסכו בקרן ניתן למשוך תוך שש שנים, מבלי להתחייב בתשלומי מס וכמובן, עם קטיפת הרווחים שצברה הקרן בזמן שחלף. במקור, ייעדה הקרן את פעילותה לשכירים, כשהחלוקה היא בין העובד לבין המעסיק. העובד הפריש 2.5% משכרו והמעסיק הפריש 7.5%. 

חיסכון לכל מטרה

שמה של הקרן – “השתלמות”, ניתן לה בשל ייעוד הכספים. בעבר, יועדה הקרן עבור שכירים שיצאו להשתלמויות מקצועיות. כיום המצב השתנה – כל שכיר וכל עצמאי יכול להשתתף בקרן, על אף שזו איננה מהווה תחליף לחסכונות אחרים (קופת גמל או קרן פנסיה). לו זו בלבד, אלא שהכסף הנחסך אינו מיועד למימון השתלמויות, אלא לכל מטרה שהחוסך יבקש לעשות בה שימוש. למעשה, מדובר באחד מאפשרויות החיסכון הפופולריות לטווח הבינוני עד ארוך, זאת בשל גמישות החיסכון והעובדה שהוא פטור ממס. 

מהי קרן השתלמות לעצמאים?

קהילת העצמאים בישראל, כידוע, נדרשת לחסכונות עצמיים. לעצמאי אין מעסיק שיפריש עבורו מהשכר, וכך קרנות ההשתלמות לא זוכות לפופולריות רבה בקרב קהילה זו – וחבל. על אף שלעצמאי אין מעסיק שיפקיד עבורו את הכספים, חשוב לדעת כי המדינה, בניסיון לעודד חסכונות ארוכי טווח עבור עצמאים, מעניקה לעצמאים שיבחרו להשקיע בקרן השתלמות הטבות נוספות, עליהם נפרט מיד. 

כיצד עצמאי מפריש לקרן השתלמות?

אופן ההפקדה לקרן השתלמות עבור עצמאים מגוונת ונתונה להחלטתו האישית של כל עצמאי. ניתן להפקיד כספים בתדירות חודשית בהתאם לסכום הרצוי (שהאדם יודע שיכול לעמוד בו), ניתן להפקיד את הכספים לקראת סוף שנת המס, כשמאזן ההכנסות וההוצאות השנתי ברור וניתן לדעת בקלות מהו הסכום האפשרי להפקדה או בכל דרך אחרת. חשוב מאוד להתייעץ עם רואה חשבון כדי לפעול באופן אסטרטגי – ניצול הטבות המס מחד, מבלי לפגוע ברווח העבודה השוטף. שימו לב כי במקרה הצורך, ניתן לקבל הלוואה בתנאים נוחים כנגד קרן ההשתלמות. הדבר מותנה במספר קריטריונים ובכל מקרה זה עדיף מאשר לגשת לגורמים לא מורשים לצורך קבלת אשראי חוץ בנקאי

חשוב: בחרו בקפידה את קרן ההשתלמות

פתיחת קרן השתלמות והתחלת החיסכון היא צעד פשוט מאוד. הצעד המעט מורכב יותר הוא לבחור את הקרן שמציעה את התנאים הטובים ביותר, לאורך זמן. כדי לעשות זאת, השוו בין מספר גופים פיננסיים המציעים הצטרפות לקרנות השתלמות ובדקו מה הן מציעות – לרוב יכללו המסלולים קרנות השתלמות מנוהלות במסלולי מניות, אג”ח ממשלתי ועוד, קרנות השתלמות במסלולי מחקי מדד בו הכספים מפוזרים בין מדדים שונים בהתאם לרמת הסיכון הרצויה למשקיע ועוד. לרוב, מסלול זה יהיה פופולרי יותר, בארץ ובעולם, שכן הוא מאפשר למשקיע באמצעים המספקים תשואת מדד ולא להסתמך על המדד לאורך זמן. 

כדי להבין מהו המסלול הנכון יותר עבורכם, חשוב מאוד להכיר את ההבדלים בין המסלולים השונים, היתרונות והחסרונות של כל אחד ולפעול בהתאם. עצמאי אחד יעדיף להשקיע באפיקים מנייתיים, עצמאית אחרת תעדיף להתבסס על אגרות חוב, שלישי יבחר דווקא להשקיע את כספו בהשקעות ארוכות טווח ואחר ישמח ליהנות מפירות ההשקעה בזמן קצר – בהתאם לפרופיל האישי שלכם, הרכיבו את התמהיל הנכון ביותר עבורכם – והתחילו לחסוך! ההמלצה שלנו היא להתייעץ עם גורם מקצועי שיסייע לכם להרכיב את ההשקעה המשתלמת ביותר עבורכם. 

מי ינהל את הקרן?

ניהול קרן ההשתלמות נעשה על ידי מומחים בשוק ההון, הגובים בתמורה לעבודתם דמי ניהול שנתיים העומדים על 2% בקירוב. זהו סכום סביר בהחלט ואחוז סביר מהרווחים, אך אם יש לכם הבנה בתחום וזמן להקדיש לנושא, תוכלו לבחור בניהול עצמי ולחסוך את דמי הניהול הללו. על אף הפיתוי שיש בניהול עצמי ובחיסכון הכספי שהדבר גורר בעקבותיו, שימו לב כי חייבת להיות לכם הבנה בשוק ההון והמסחר, יכולת לתמרן ולעשות שינויים במקרה הצורך וזמן המוקדש למעקב אחר הקרן והסקת מסקנות בהתאם. אם החלטתם לנהל את הקרן באופן המקובל באמצעות חברה פיננסית, אל תחסכו על השוואות ובדיקות כדי להבין מי מציע לכם את התנאים הטובים ביותר. בנוסף, אל תתביישו לנהל משא ומתן על דמי הניהול – המערכות הפיננסיות רוצות אתכם ומוכנות לכך מראש, נצלו את זכויותיכם ונסו לצמצם את דמי הניהול למינימום.

הבשורה: הטבת מס לעצמאים

בשנת 2017 נכנס לתוקפו חוק המעדכן את הטבות המס לעצמאים, וכולל בתוכו גם הטבות מס לעצמאים שיפקידו מכספם לטובת קרן השתלמות. זוהי הטבה מצוינת ההופכת את קרן ההשתלמות לדרך מעולה לחסוך כסף – בעיקר לעצמאים, הנסמכים אך ורק על עצמם ועל הכנסותיהם. על פי ההטבה הזו, יהנה כל עצמאי מהטבות מס משמעותיות. אם עד עתה קיבל עצמאי הכרה ב-4.5% לצרכי מס רק לאחר הפקדה של 7% ומעלה מההכנסה הכוללת שלו, הרי שהיום ההטבה הזו באה לידי ביטוי כבר מהשקל הראשון, ללא מינימום הכרחי נדרש. כיום, כל סכום המופקד בשיעור של עד 4.5% מהשכר מוכר כהוצאה פטורה ממס. לדוגמה, אם העצמאי מחליט להפריש 800 ש”ח לטובת קרן השתלמות, הוא מקבל הטבה מיידית על סך 300 ש”ח לערך – סכום ענק בכל הקשור לחיסכון!

מדוע המדינה עושה זאת?

מדינת ישראל לא רוצה שקהילת העצמאים תיפול לנטל על כלכלת המדינה בזמן פרישה מהעבודה, ולכן מעודדת בכמה וכמה דרכים את העצמאים לחסוך מכספם לעתיד לבוא. המדינה מעודדת, כמובן, גם מעסיקים ושכירים לעשות זאת, אך עבור העצמאים מדובר בקושי גדול יותר. 

השארת תגובה