המכרז למתן הלוואה לעובדי מדינה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

המכרז האחרון לעובדי מדינה, נערך בשנת 2006, ע”י החשב הכללי באוצר, ד”ר ירון זילכה.

בעקבות המכרז, בנק דיסקונט זכה במתן הלוואות ושירותים לעובדי המדינה והדיח את בנק יהב, ששירת את עובדי המדינה מאז 1954, באוקטובר 2014, נסגר מכרז חדש, למתן הלוואות לעובדי המדינה.
רק שהפעם, אף בנק לא נגש למכרז.

ב-30 לחודש מרץ, בשנת 2006, לאחר דחיות ארוכות, פורסם המכרז למתן שירותים בנקאיים לעובדי המדינה ע”י החשב הכללי באוצר.

כעבור כמה שבועות התברר כי הזוכה במכרז לא היה בנק יהב, אלא בנק דיסקונט.

בנק דיסקונט התחייב במכרז שזכה בו, לספק את מכלול השירותים לעובדי המדינה למשך 7 שנים מיום זכייתו במכרז, כלומר עד סוף שנת 2013.

בנק יהב  המשיך עד לשנת 2008 להעניק את השירותים באופן בלעדי לעובדי המדינה.

קיימים מעל 20 סוגי הלוואות לעובדי מדינה הנעים בסכומים של בין 4,000 ש”ח ועד ל-50,000 ש”ח לרכישת דירה.
משך תקופת ההחזרה של ההלוואה היה עד 36 חודשים, בריביות קבועות, שנעות בין 3% שנתי, לבין 5% שנתי.

כדי למשוך את לקוחות בנק יהב אליו, בנק דיסקונט, יצא במבצע למתן הלוואות לעובדי המדינה, בסכום של 200 אלף ש’, בריבית של 2% לעשר שנים, ללא צורך במתן ביטחונות.
ההלוואה בריבית זו, ניתנה בתקופה שהריבית במשק עמדה על סך 5.5% בממוצע.

במהלך השנים הבאות, בעקבות משבר הסאבפריים שהתפתח בארה”ב, במהלך 2008, ריבית הפריים במשק, ירדה ל2%, בשנת 2009, מה שהוביל את בנק דיסקונט למשבר נזילות, עקב העובדה, שהחל לסבסד את האשראי שנתן ללקוחותיו.

האשראי לעובדי המדינה,  ע”י בנק דיסקונט, הסתכם נכון, לאותה שנה ב-1,491 מיליון ש”ח בשנת 2008, לעומת סך של 374 מיליון ש”ח בשנת 2007, עליה בשיעור של  % 298.7.
היתרה ליום 31 בדצמבר 2008 כוללת הפקדה של 1,460 מיליון ש”ח בפיקדון החשב הכללי, במסגרת זכיית הבנק במכרז עובדי הוראה ובמכרז עובדי המדינה.

בנק דיסקונט כצעד חירום, החליט לעצור את הספקת האשראי לעובדי המדינה.
מצב זה פגע בציבור עובדי המדינה.
משק בית, שאחד מבני הזוג עובד מדינה ובן הזוג השני היה מובטל מעבודה, במהלך המשבר שפקד את ארצנו בשנת 2009, מצא עצמו עם התחייבויות אשראי לבנק דיסקונט בסך 200 אלף ש’ וכול זאת בלי להביא בחשבון את ההתחייבויות למשכנתה.

לדוגמה, שוטר שהרוויח כשמונה אלף ש’ לחודש, נטו, נותר עם אלפיים ש”ח, לאחר כול ההורדות של ההלוואות ממשכורתו ואם קרה שבן הזוג השני היה בנוסף לכול מובטל, הם היו מוצאים עצמם מול שוקת שבורה…

בתמונה: שיעור ההתפתחות של הריבית במשק

מי שנחלץ בעת זמנים קשים אלו לסייע לעובדי המדינה, במצוקתם, היו לא אחר מאשר “הצדיקים מהשוק האפור”
כך החלו עבריינים לחדור לשורות עובדי המדינה.
כולם לקחו מהם הלוואות: עובדי מכס, עובדי מס הכנסה, שוטרים, עובדי משרדי ממשלה ועוד ועוד …
התפתחות זו פגעה בראש וראשונה בבנק דיסקונט עצמו, שסיבך את לקוחותיו עם השוק האפור ומצד שני פגע בנאמנות של עובדי המדינה למשרה בה עבדו, שכן בתמורה להלוואות, שסיפקו להם עברייני השוק האפור, עובדי המדינה מכרו  את עצמם והעניקו שירות לארגוני פשע, בעולם התחתון.
את המחיר כולנו משלמים.

המצב כיום, ערב משבר שעלול לגרור את ארצות הברית ואת גוש האירו, אל פי התהום, אינו שונה מהמצב שהיה בשנת 2008 וזו הסיבה, שבמכרז שהתקיים במהלך שנת 2014, העדיפו הבנקים, כלקח מהמכרז הקודם, לא להתפתות ולא להיות שותפים במכרז החוזר.

השארת תגובה